झापा कारागारमा औषधि खरिदमा पर्याप्त बजेट नहुँदा समस्या - Loktantra Post Loktantra Post
                                                                                                                                                                                                                           

झापा कारागारमा औषधि खरिदमा पर्याप्त बजेट नहुँदा समस्या

 भद्रपुर । झापा कारागारका कैदी बन्दीका लागि औषधि खरिदमा पर्याप्त बजेट नहुँदा समस्या भएको कारागार प्रमुख राजेन्द्र निरौलाले बताउनुभयो ।

उहाँका अनुसार अढाई सय अट्ने क्षमता भएको कारागारमा हाल पुरुष एक हजार २८ र महिला ९२ जना गरी एक हजार १२० कैदीबन्दी रहेका छन् । सानो ठाउँमा खचाखच कैदी बन्दी बस्नुपर्ने बाध्यताले प्रायः दैनिक १० जना भन्दा बढी विरामी हुने गरेका छन् ।

कारागारमा दमका रोगी, मुटु रोगी, एचआइभीका विरामी पनि छन् । यति धेरै कैदी बन्दी रहेको कारागारमा सरकारले औषधि उपचार खर्चका लागि चालु आर्थिकमा रु. १३ लाख मात्र बजेट विनियोजन गरेको प्रमुख निरौलाको भनाई छ । ‘यो बजेटले ६ महिना पनि धान्दैन’, उहाँ भन्नुहुन्छ, ‘साँघुरो बसाई, फोहोर मैलालगायतका कारण उनीहरु विरामी नभएको दिन नै हुँदैन । बाँकी छ महिना उपचारका लागि सहयोग गरिदिने दाताको खोजीमा छौं ।’

उहाँले गत बर्ष सरकारले रु. १८ लाख बजेट विनियोजन गरे तापनि खर्च रु. २० लाख भएको बताउनुभयो । चालु आर्थिक बर्ष २०७६÷०७७ मा पठाएको रु. १३ लाख खर्चबाट गत बर्षको दुई लाख औषधिको बक्यौता तिरेको र बाँकी रहेको रु. ११ लाखले मुश्किले छ महिना मात्र पुग्ने उहाँले बताउनुभयो ।

उहाँले कैदी बन्दीमा प्रायः जसो छाला र भाइरल फिबरको समस्या भएको बताउँदै भन्नुभयो, ‘दुई सय बढीमा यो समस्या थियो स्वास्थ्य कार्यालय झापा, भद्रपुर नगरपालिकाको औषधि सहयोग र ओमसाइ पाथीभरा हस्पिटलको प्र्राविधिक सहयोगमा केही न्यूनीकरण भएको छ ।’

विभिन्न परिबन्दमा परेर कैदी जीवन विताइरहेकाहरुलाई पाथीभरा हस्पिटलको विशेषज्ञ डाक्टरको टोलीले महिनामा एकपटक कारागारमा आएर निःशुल्क स्वास्थ्य जाँच गरेर सहयोग गरिरहेको उहाँले बताउनुभयो ।

प्रमुख निरौलाले अब तीन महिना जतिलाई मात्र औषधि खरिद गर्ने बजेट रहेको हुँदा मानवीय नाताले कारागारमा थप औषधि खरिदमा समस्या हुन नदिन सरकारी तथा गैर सरकारी र सामाजिक संघसंस्थाहरुसँग सहयोगको अपील गर्नुभएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

सम्पर्क

   मेचीनगर–१०,झापा, नेपाल
   023-561466
   9852673623
    loktantrapost@gmail.com

हाम्रो बारेमा

प्रधान सम्पादक :- मोहन काजी न्यौपाने
सम्पादक समूह :
अम्विका भण्डारी
अर्जुन कार्की
झुलन रेग्मी
प्राविधिक समर्थन :- मौसम न्यौपाने
हाम्रो फेसबुक पेज
%d bloggers like this:
%d bloggers like this: